Ako vybrať obklad a dlažbu?

Či už vás čaká stavba, alebo rekonštrukcia, pravdepodobne sa nevyhnete otázke, ako vyriešiť obklady alebo dlažbu. Vhodne vybraný materiál alebo vzor dokáže nielen zapôsobiť nesmierne elegantne, ale tiež byť veľmi praktický. Najväčšími výhodami sú termoizolačné vlastnosti, ľahké čistenie a dokonalá kompatibilita s podlahovým kúrením. Ako ale taký obklad vybrať? Skôr než sa budete zaujímať o detailné možnosti jednotlivých materiálov, budete musieť vyriešiť oveľa všeobecnejšie, ale o to významnejšie otázky.

Či už vás čaká stavba, alebo rekonštrukcia, pravdepodobne sa nevyhnete otázke, ako vyriešiť obklady alebo dlažbu. Vhodne vybraný materiál alebo vzor dokáže nielen zapôsobiť nesmierne elegantne, ale tiež byť veľmi praktický. Najväčšími výhodami sú termoizolačné vlastnosti, ľahké čistenie a dokonalá kompatibilita s podlahovým kúrením. Ako ale taký obklad vybrať? Skôr než sa budete zaujímať o detailné možnosti jednotlivých materiálov, budete musieť vyriešiť oveľa všeobecnejšie, ale o to významnejšie otázky.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Základné rozhodnutie

Umiestnenie obkladu a dlažby

V prvom rade musíte už na začiatku vedieť, kde budú obklad alebo dlažba položené a zohľadniť tak plánovanú záťaž. Kým vonkajšia dlažba a obklady musia odolať letným teplotám, UV žiareniu, vetru a mrazu, v interiéri sa nevyhnete špecifickým podmienkam v jednotlivých miestnostiach.

V kuchyni alebo v kúpeľni čakajte zmeny teplôt a predovšetkým vlhkosť. Pre kuchyňu volíme dlažbu s väčšou hrúbkou, ktorú nerozbije spadnutý hrniec a iné kuchynské náčinie. V kúpeľni sa zasa pohybujeme často bosou nohou a preto sú vhodné protišmykové dlažby. Tie označujeme na škále R9-R13. Na podlahe sa tiež odporúčame vyvarovať lesklým materiálom.

Lesklý obklad kúpeľňu opticky zväčší, pretože odráža svetlo. Bohužiaľ na ňom tiež zostávajú zaschnuté kvapky. Matný povrch naopak kúpeľňu zútulní a je menej náročný na údržbu. Matné obklady s nápaditejšími vzormi a textúrou dokážu skryť nečistoty aj vodný kameň.

Materiál

Glazovaná keramika má hneď niekoľko výhod, medzi tie najdôležitejšie patrí vysoká odolnosť. Kvalitnejšie varianty vám vydržia desiatky rokov, bez toho aby sa prešliapali alebo odreli. Keramika navyše odoláva chemickým čistiacim prostriedkom a ponúka vysokú tepelnú vodivosť, pre ktorú je obľúbená pri inštalácii podlahového vykurovania. Pokiaľ ho však neplánujete, počítajte s tým, že keramická dlažba môže trochu chladiť.

Prírodný kameň je najčastejšie spojený s obývacími izbami a obložením stien okolo krbu a krbových kachlí , stále častejšie sa ale presadzuje aj v kúpeľniach a na iných miestach. Dôležité je uvedomiť si, že ide o prírodný savý materiál, ktorý si vyžaduje impregnáciu a vrstvu laku. Pri zakúpení preto počítajte aj s týmito položkami.

Povrchy zo skla majú podobné vlastnosti ako tie keramické, len sú lesklejšie. Všeobecne práve tieto povrchy a mozaiky vyzerajú luxusne a vzbudzujú dojem prémiových materiálov. Sklo tiež pôsobí relatívne chladne. Nevýhodou zostáva aj o niečo vyššia cena v porovnaní s inými materiálmi.

Gumové a plastové obklady ponúkajú dlhú životnosť, spravidla nízku cenu a nepreberné množstvo farieb a vzorov. Ich inštalácia je jednoduchá, pretože sa robí bez lepidiel za sucha. Podľa konkrétneho typu je možné dokonca ich privŕtanie, častejší je ale systém pero-drážka, známy z klasických paluboviek. Disponujú tiež dobrými tepelnými a zvukovými izolačnými schopnosťami. Nutné doplniť, že sa nejedná o prírodný materiál a aj keď má vysokú životnosť, nie je tak odolný proti oteru a poškodeniu v porovnaní s keramickým obkladom.

Drevo je najviac prírodný materiál, ktorý medzi dlažbou a obkladmi nájdete. Napr. korok je odolný voči plesniam, navyše elastický a s dlhou životnosťou. Nie je drahý, len musíte počítať s nákladmi na lepidlo a lak, ktoré budete potrebovať pri pokládke a počas neskoršej údržby.

Malé dlaždičky priestor zaručene zútulnia

Design a dekor

V dnešnej dobe si môžete vybrať prakticky akúkoľvek farbu, vzor alebo štruktúru vrátane 3D kamenných obkladov z PVC, ktoré vystupujú do priestoru a ozvláštňujú interiér. Aj plastové materiály môžu vytvoriť zaujímavé plastické vzory, avšak tu sa väčšinou jedná o zložitejšie geometrické ornamenty. Mozaiku vytvoríte zložením mnohých malých dlaždičiek.

Z obkladu môžu vystupovať reliéfy, alebo do neho byť naopak "zapustené". Zároveň môžu fungovať samostatne na každej dlaždici, alebo tvoriť obrazec z niekoľkých kusov. V súčasnej ponuke nájdete ako moderný, tak klasický dizajn prakticky vo všetkých farbách.

Populárna je tiež imitácia dreva, miestnosť potom pôsobí útulnejšie a navodzuje hrejivejší dojem.

Stále obľúbenejší, predovšetkým v kúpeľniach a kuchyniach, je patchwork dizajn, kedy sa spájajú zložitejšie farebné obrazce do spoločnej plochy (podobne ako zvyšky rôznych látok do jednej deky).

Zaujímavým dekorom je tzv. lappato, teda slovensky lapovaný povrch. Ide o zušľachtenie povrchu jemným a nepravidelným preleštením, čo má za následok zaujímavú kombináciu lesku a matu. Najčastejšie túto techniku nájdete u keramických dlaždíc a vynikne vo väčšom priestore, prípadne na podlahách.

Parametre

Rozmery

Malé dlaždičky, ktoré sa skladajú do mozaiky, môžu mať hranu napríklad len 3 cm. Rovnako tak nájdete aj veľkoformátové obklady s hranou dĺžky 1 m. To sú ale extrémne prípady, najbežnejším rozmerom je 30 × 30 cm a 30 × 60 cm. Rolu hrá aj hrúbka, pretože čím je dlaždica väčšia, tým je tiež krehkejšia. Hrúbka sa pohybuje bežne okolo cca 10 mm, pri 3D vzoroch aj viac.

Hmotnosť

Keramika, sklo alebo prírodná kameňťažké materiály a vyššia váha znamená tiež náročnejšiu prepravu a manipuláciu. Materiál pre pokrytie niekoľkých m² váži desiatky aj stovky kg. Váha pod napr. 1 m² keramického obkladu môže ukázať aj 10-20 kg. Samozrejme korok alebo plast sú ľahšie.

Zaťaženie

Skôr než nosnosť, nájdete v popisoch triedu odolnosti (I-V) alebo zaťaženie (veľmi nízke-veľmi vysoké). Najnižšia trieda sa hodí výhradne pre obklady stien, ale už II. trieda s nízkym zaťažením je vhodná pre kúpeľne alebo do sprchovacích kútov. V. trieda s veľmi vysokým zaťažením už zastane aj podlahové krytiny v reštauráciách, obchodoch a predajniach, kde je vysoká prevádzka a neštandardné podmienky.

Na rôznych miestach sú na dlaždice kladené rôzne nároky

Funkcie a možnosti

  • Mrazuvzdornosť je vlastnosť dôležitá pre všetky dlaždice, ktoré použijete v exteriéri, okolo domu alebo na záhrade. Väčšina materiálov totiž v mraze krehne a sú náchylnejšie na mechanické poškodenie. Mrazuvzdorné materiály prežijú teploty pod nulou bez ujmy.

  • Protišmyková úprava má rovnako svoje triedy označené R9-R13, kedy najnižšie číslo označuje najviac kĺzajúci povrch s najmenším súčiniteľom priľnavosti. Do kúpeľne preto hľadajte čo najvyššiu hodnotu.

  • Nízka nasiakavosť hrá hlavnú úlohu pri výbere obkladov a dlažby do kúpeľne, prípadne kuchyne, kde je najvyššia vlhkosť. V týchto miestach bude ideálna keramická alebo sklenená dlažba, obe majú nasiakavosť veľmi nízku.

Pokládku dlažby je najlepšie nechať na profesionálov

Rady a tipy

Pokladanie

Najprv je potrebné zdôrazniť, že v ideálnom prípade by ste ju mali nechať na odborníkov a to aj v prípade, že sa považujete za zručného majstra. V prvom rade totiž potrebujete absolútne rovný povrch (zvislý aj vodorovný) a je potrebné vybrať vhodné lepidlo, pretože každý materiál je niečím špecifický. Rovnako tak je dôležitý aj výber škárovacej hmoty a samotné škárovanie vrátane následného začistenia. Tam, kde by vám práca trvala týždeň a s neistým výsledkom, môžu mať profesionáli za deň alebo dva hotovo.

Údržba dlažby a obkladov

Prakticky žiaden povrch nie je bezúdržbový. O každý je potrebné sa starať predovšetkým v závislosti na tom, kde je. V kúpeľni a v kuchyni je dôležitá aj častá dezinfekcia povrchu, okolo domu a vonku zase oceníte umytie vysokotlakovým čističom - wapkou. Pozornosť venujte aj škáram, kde sa vo vlhkých miestnostiach môžu držať plesne.

Dlažba a podlahové vykurovanie

Pre podlahové vykurovanie nie je ideálny každý povrch, ale dlažba, tým skôr keramická, patrí medzi najobľúbenejšie. Rýchlo sa zahreje a má nízku hodnotu tepelného odporu. Ideálne sú dlaždice s hrúbkou cca 6 mm a s čo najväčšou plochou. Samotnú pokládku a inštaláciu ale opäť nechajte na profesionálov.