Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Obklady a dlažby

Ako vybrať obklady a dlažby?

Určite sa každý raz v živote stretáva s otázkou "aké vybrať obklady a dlažby do svojho domova?". Čo si budeme nahovárať, pre niektorých z nás je to veľmi zložitý oriešok. Medzi nami sú aj takí, ktorí si nad týmto problémom vôbec nelámu hlavu. Spustia si internet, zadajú do vyhľadávača "obklady a dlažby" a pred ich očami sa objaví mnoho rád a inšpirácií. Ten najideálnejší variant si potom vyberú, podľa neho sa riadia.
 
Inokedy sa ľudia dostanú k časopisom o obkladoch a dlažbách, ktoré starostlivo prelistujú a vyberú si tú konkrétnu verziu obloženia či dlažby. Následne si ju potom zaobstarajú v najbližšej špecializovanej predajni. Niektorí jedinci môžu dať na odporúčania od známych, kolegov z práce či kamarátov, ktorí už niekedy riešili úplne rovnakú problematiku. Mnoho ľudí neváha navštíviť obchod s obkladmi a dlažbami, kde sa na profesionálny personál obráti o radu. Pod jednou strechou tu ľudia nájdu kompletný sortiment obkladových materiálov od renomovaných výrobcov. Dlažbu možno kúpiť pohodlne aj na internete, v nasledujúcich odsekoch si ukážeme, ako na to.

 

Nielen estetický dojem

Vybrané obklady a dlažby musia spĺňať nielen praktický účel, ale aj estetický dojem. Pri výbere farby pamätajte na to, že na obklad sa budete musieť pozerať každý deň niekoľko rokov. Veľmi vzorované obklady sa skôr okukajú a vyjdú z módy. Stálicou v obľúbenosti sú prírodné odtiene hnedej, bielej, mliečnej, modrej či fialovej. Stále obľúbená je aj mozaika. Vedľa typických obkladov možno zohnať keramické a sklenené mozaiky v obdĺžnikovom, štvorcovom, kruhovom či nepravidelnom tvare. Po výbere farby sa zamyslite nad tým, či chcete minimalistický, klasický či rustikálny dizajn. Nakoniec zvoľte lesklý či matný povrch. Z hľadiska údržby odporúčame zvoliť matný, na ktorom nie je vidieť toľko špina a odtlačky prstov.
 

Vyberáme typ

Podľa cenových možností sa následne zamerajte na samotný typ obkladov. Medzi najlacnejšie patria keramické obklady, stretnúť sa však môžete aj so sklenenými, korkovým, vinylovými či dlažbou z kameňa. Jednotlivé materiály sa medzi sebou líšia spôsobom údržby, stálosťou farieb a odolnosťou proti vode. Po výbere materiálu si rozmyslite samotné rozmery dlažby. Na trhu možno zakúpiť od niekoľko centimetrových po veľkoformátovú dlažbu. Od toho sa následne odvíja aj hrúbka samotnej dlažby či obkladu.
 

Volíme rozpočet

Výber obkladov a dlažby je obrovský. Možno zohnať dlažbu do 30 eur na meter štvorcový, nájsť sa však dajú aj obklady za 200 eur za meter štvorcový. Pri výbere obkladov si dopredu spočítajte rozmery kúpeľne a stanovte koľko metrov budete potrebovať a aký je váš maximálny rozpočet. Pamätajte, že do ceny realizácie budete musieť zahrnúť aj lepidlo, penetráciu či škárovaciu hmotu.
 

Použitie obkladov

Pri výbere je nutné tiež zvážiť to, aká záťaž bude pri používaní na ňu vyvíjaná. Líši sa dlažba, u ktorej potrebujete, aby odolala chodeniu v obuvi, od tej do kúpeľne či kuchyne. Informácie o záťaži nájdete v každom balení produktu či priamo u predajcu. Pri výbere pamätajte aj na samotnú údržbu obkladov - ako ľahko sa obklad čistí.
 

Obklady do vnútorných priestorov

Do vnútorných priestorov pekne zapadnú obkladové prvky z keramiky, ktoré možno zohnať v pestrej škále formátov, glazúr a elegantných vzorov. Obľúbené sú aj modely vo vysoko modernom a funkčnom prevedení, kolekcia v rustikálnom i klasickom vzhľade. Tie sú k dispozícii v mate, pololesku alebo lesku. U obkladov by vás mala zaujímať protišmykovosť. Dlažba, na ktorú budete vstupovať bosou nohou by mala mať vždy protišmykový povrch. Protišmykové dlažby sa označujú písmenami A, B a C. Písmeno A značí najmenší a C najvyšší stupeň protišmykovosti. Zaujímať by ste sa mali aj o oteruvzdornosť dlažby. Ide o stupeň vystavovania namáhaniu, značí sa od PEI 1 - PEI 5.
 

Obklady do vonkajších  priestorov

Do vonkajších priestorov patrí vysoko oteruvzdorná, protišmyková a mrazuvzdorná dlažba, ktorá sa vyznačuje klasickými alebo atypickými rozmermi. Mrazuvzdornosť je podmienená nízkou nasiakavosťou obkladov a dlažby. Pri výbere vonkajšej dlažby vyberajte dlaždice zodpovedajúce norme EN, ktoré odolávajú mrazu, vode a teplu.
 

Myslite na rezervu

Pri nákupe pamätajte na to, že sa vám môže pri manipulácii či rezaní časť obkladov rozbiť. Kedykoľvek vám tiež môže prasknúť voda, čo znamená stavebný zásah. Práve z týchto dôvodov odporúčame zakúpiť o 5% viac obkladov a mať ich doma v zásobe. Pamätajte na to, že za pár rokov sa už nemusí vyrábať.
 
Nákupného paradcu dodal internetový obchod AkoupelnyAtopeni.cz.
 
Porovnať obklady a dlažby